Zurnachat.Com forum, zurna, chat, sohbet, arkadaş, sesli, canlı, bedava, site  

Go Back   Zurnachat.Com forum, zurna, chat, sohbet, arkadaş, sesli, canlı, bedava, site > Spor > Basketbol

Submit Thread >  Add to Tagza.com: Social Bookmarking site Submit to AddThisTo Submit to Digg Submit to Reddit Submit to Furl Submit to Del.icio.us Submit to Google Submit to Yahoo! This Submit to Technorati Submit to StumbleUpon Submit to Spurl Submit to Netscape  < Submit Thread

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 20 Ağustos 2010, 11:02   #1 (permalink)
Uzman

Standart Basketbol Atışları Teknikleri,Basketbol Hareketleri Nasıl Yapılır & Pas Ceşitleri,

Basketbol Egitimi Basketbol teklikleri urnike Atışı,Basketbol Pasları,Şut Tekniği,Faul Atışı,Çengel Atış

Benim favori atışım turnikedir neden mi? Çünkü başarı yüzdesi en çok alan şut şeklidir .oyuncularıma bir boşluk bulduklarında her zaman çembere gitmelerini söylerim.Bazen turnikeler dahi kaçabilmektedir ama bana göre kesinlikle bir oyuncu % 100 başarılı olmalıdır.Turnikeyi kaçırmanızın tek affedilir noktası size faul yapılmasıdır.Bazı maçlarda çok önemli anlarda turnike kaçıran oyuncular gördüm asla bütün turnikelere % 100 garanti gözüyle bakmayın yapacağınız atışa iyi konsantre olun.Bir turnike atarken birinci hedefiniz sayıya ulaşmak olmalıdır gösterişli atışlardan kaçının ve atışlarınızda daha çok panyayı kullanın.Turnikeye girme anında size savunma yapılıyorsa genellikle uzak elimizle topu çembere bırakırız bu demektir ki sağ taraftan sağ elle sol taraftan sol elle atmalısınız.Aksi taktirde blok yemeniz kolaylaşacaktır.Buda kısaca şu demek oluyor her iki elinizle de aynı ustalıkla Turnike atmalısınız.Eğer dip çizgiye paralel yada dik olarak potaya drive ediyorsanız el altta atış kullanmalısınız.
Turnike çalışırken sürekli farklı acılardan çalışın.Her iki elle nasıl top sürme antrenmanları yapıyorsanız her iki elle turnike antrenmanlarıda yapın.Temel turnikeyi öğrendikten sonra ters turnikeler vb turnikeler üzerinde çalışın.
ATIŞ MEKANİĞİ
Turnike atışını uygulayacak olan oyuncu topu havada yada sağ ayağı yere temas ettiği anda alacaktır.Top aldık dan sonra harekette adımlama ile devam edecektir.Adımlama sağ ayak ileri öne doğru uzun bir adımla başlar Burada top göğüs hizasında sağ ön yanda tutulur İkini adım yani sol ayak daha yukarı ve dik sıçramak için kısa atılır.Adımlama sol bacağın yeri itmesi ve sağ dizi yukarı çekilmesi ile tamamlanır.Bundan sonra top bloke edildiği yerden önce baş hizasına daha sonrada elden çıkarılacağı en üst noktaya taşınır.Topun hedefe atılmasında atış eli 2 şekilde tutulur birincisi atış eli topun alt gerisindedir avuç içi ve parmaklar yukarıyı gösterir .İkinci durumda ise atış eli topun altındadır.

Ben Atatürk Kızıyım Beni Anlamayanı Bilim Bile Anlamaz Cünkü Ben Atatürk Kızıyım & Osmanlı Torunuyum
Ben Tarih Yazdırırım !!!

Konu Gizem tarafından (24 Ağustos 2010 Saat 10:43 ) değiştirilmiştir.
Gizem isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
zurna, chat, sohbet, hemen, bağlan,
Zurnachat Tıkla Sohbet-Chat 'e Başla
Alt 20 Ağustos 2010, 11:02   #2 (permalink)
Uzman

Standart Faul Atışı

Faul atışı kendi başına özel bir şut şeklidir.Hangi düzeyde takımda oynarsanız oynayın iyi bir faul atıcısı olmalısınız sizin ayarınıza olacaktı.rakip takımın topu her istediğinde size faul yapmasını istemezsiniz herhalde çünkü onlar sizin serbest atışta başarısız olduğunuzu biliyorlardır.Serbest atış atmak hemen hemen ruhsal bir olaydır.Çoğu oyuncunun kaçıracağım endişesi konsantrasyonunu ve atış ritmini bozuyor.Bu yüzden atarken sadece gevşeyin ve çok iyi konsantre olun.
Genelde oyuncuların serbest atış kullanmada kendilerine göre sitilleri vardır. Stiliniz ne olursa olsun mutlaka gevşek olmanız ve ritimli bir şekilde atmanız gerekmektedir.Eğer faul atışınızı geliştirmek istiyorsanız her antrenmandan sonra bol bol çalışmalısınız şunu da aklınızdan çıkarmayın maç esnasında her zaman dinlenirken şut atmayacaksınız bazen uzun sprintler attık dan sonrada faul çalışmaları yapın.
ATIŞ MEKANİĞİ ŞÖYLEDİR.
Sağ ayak çemberi gösterecek şekilde konur diğer ayak ise yaklaşık 40/45 derecelik acı ile diğer ayağın yanına konur.Sol ayağın parmak ucu sağ ayağın topuğu hizasındadır.Bu pozisyonda oyuncu dizlerini bükerek vücut ağırlığını her iki noktaya eşit dağıtır.Atış yapacak olan sağ elin dirseği vücudun yan tarafından içeri doğru çekilerek potaya doğru döner.Sağ iyice bükülerek topun altına girer ve diğer el topu dengelemek için yardımcı pozisyondadır.Şut bükülen bacakların gerilmesi ve topun baş üzerine doğru kaldırılması ile devam eder.Top atış elinden parmakların ucundan çıktıktan sonra öne yana bükülmesi sonucunda tamamlanır.Atış sırasında oyuncunun nefesini kontrol etmesi de önemlidir.

Ben Atatürk Kızıyım Beni Anlamayanı Bilim Bile Anlamaz Cünkü Ben Atatürk Kızıyım & Osmanlı Torunuyum
Ben Tarih Yazdırırım !!!
Alt 20 Ağustos 2010, 11:03   #3 (permalink)
Uzman

Standart Çengel Atış

Popüler görüşün tersine çengel atış pivotlara özgü bir atış değildir.Bu atış her oyuncu için etkili bir şut silahı olabilir.
Bir pivot genellikle bir koridor içerisinden ve yada alçak posttan atış yapar.Guardlar ve forvetler potaya doğru hareket ederken yada potadan uzaklaşırken bu atışı kullanmayı öğrenmelidirler.Eğer pivot oyuncusu iseniz her iki elinizle bu atışı ustaca yapmalısınız.Savunma sizi bir yöne doğru itmeye çalışacak şöyle düşünün sizi sol elinizi kullanmaya zorlarsa ne yapacaksınız maç boyunca bunu yaparsa sizi etkisiz hale getirecektir.Topu ister başınızın üzerinden ister omzunuzun üzerinde isterseniz panyalı yada direk çembere hedefleyin burada önemli olan atışın doğal ve rahat olmasıdır.
CENGEL ATIŞIN MEKANİĞİ
Burada atışı pivot oyuncuları için anlatacağım.Pivot oyuncusu her iki ayağını pivot ayağı kullanabilecek pozisyonda sırtı çembere dönük pozisyonda durmalıdır.Bu pozisyonda oyuncu topu göğüs hizasında tutmalıdır.Oyuncu hangi eli ile atış yapacaksa diğer omuzu üzerinden çembere bakar ve bu yöne doğru bir aldatma yapar .Bu aldatmanın amacı savunma oyuncusunu atış yapacağımız tarafın tersine hareketlendirip kendimize atış için daha sağlıklı bir ortam yaratmaktır.Aldatmadan sonra atış yapacağı elin ters ayağını pivot ayağı kullanarak omzunu potaya çevirir daha sonra top omuz hizasına çekilir.Diğer el yardımcı el konumundadır top yukarı kaldırıldığında avuç içi topun tam arkasına gelmiştir. Yardımcı el topu baş hizasında terk eder.Atış el bileğinin bükülmesi ve topun parmakları terk etmesiyle tamamlanır.

Ben Tarih Yazdırırım !!!
Alt 20 Ağustos 2010, 11:04   #4 (permalink)
Uzman

Standart Hücum Reboundu

Rakipten daha fazla hücum şansı elde etmek ve iyi savunma yapmak maç kazanmamızda çok önemlidir.Rakipten daha fazla hücum yapmamız içinde hücum reboundlarında iyi olmamız gerekir.Hücum reboundu çemberden seken topların hücum oyuncusu tarafında kontrol altına alınması veya tiplenmesidir.Oyuncunun hücum reboundu alması savunma rebounduna göre daha zordur.Top çemberden sektiği anda savunma oyuncusu topu almak için pozisyon almıştır.Bu durum hücum oyuncusunun topa ulaşmasını zorlaştırır.hücum reboundunda başarı sağlamak için ilk önce topun nereye sekeceğini kestirmek gerekir.Hücum reboundu alındıktan sonra öncelikle yeni bir atışı kendine hedef seçmelidir.Bunu havada yada yere düştükten sonra yapabilir.Eğer ki çembere atış şansı bulamazsa topu dış pozisyondaki takım arkadaşlarına çıkarmalıdır.

STRAİGHT CUT

FAKE AND GO

SPİN

STEP BACK

Ben Tarih Yazdırırım !!!
Alt 20 Ağustos 2010, 11:07   #5 (permalink)
Uzman

Standart Basketbolda Şut Tekniği

Topun Pozisyonu : Top;temel duruşta, hafifçe öne eğilmiş gövdenin önünde, yaklaşık olarak göğüs hizasında iki elle tutulur.
•Topun tutuluşu: Tutuş,parmak uçları ve başparmakla sağlanır.Topa avuç içi temas etmez. Baş parmakla işaret parmağı ’V’ şeklindedir.Dirsekler yanlarda vücudun yanındadır.
•Hedef : Çembere; ayaklar,vücut ve dirseklerle konsantre olunur.Hedef olarak ya çemberin orta kısmı yada arka kısmı seçilir.
•Şutun kavisi: Orta ve Uzak mesafedeki şutlar için topun normal kaviste gitmesi gerekir . Yakın mesafelerden çok, uzak mesafelerden az sıçrayarak şut atılır.
Şut elinin hareketi : Dirsekler pota yonunu gosterir,şut kolu yukarı-one dogru uzatılır .el bileginin bukulmesiyle top pota yonunde eli terkeder. Şut atan kişi , topun en son işaret parmagından çıktıgını hissetmelidir.

•Topun Dönüşü: Sayı şansını artırmak için topun, şuttan sonra el bileginin ve parmakların aktif çalışması ile arkadan, ileri-öne doğru döndürülmesidir.
•Şut kuvveti : Bacakların çalışması,şut elinin uzatılması ,el bileğinin öne hareketinden doğan uyumlu ve surekli hareketlerden saglanır

Ben Tarih Yazdırırım !!!
Alt 20 Ağustos 2010, 11:14   #6 (permalink)
Uzman

Standart Göğüs Pas

En sık kullandığımız pas şeklidir.Oyun içerisinde genellikle % 38 bu pas kullanılır. Genellikle 7-10 m mesafeye güvenli bir şekilde atılabilir.Top göğsünüzün önünden iki elinizle itin pas aynı seviyede alıcıya ulaşmalıdır.Eğer takım arkadaşınızın omuzlarını hedeflerseniz. Top yaklaşık onun göğüs hizasına gelecektir.Bu genellikle tercih edilen alim pozisyonudur.Pas üzerinde yeterince kuvvet uygulayın böylece takım arkadaşınız topu almak için size doğru hamle yapmaz.Adımınız itişiniz ve topu takibiniz pasın kuvvetini ve kontrolünü sağlamada çok önemlidir Topun elden çıkışı sonrası kollar hızla öne ileri uzanmalı ve eller mutlaka topu takip etmelidir.Pas sonrası el bilekleri yana- aşağıya bükülmeli ve eller kesinlikle çapraz yapılmamalıdır.Bazı oyuncular pası çok yumuşak atarlar ve genellikle bunların pasları engellenir. Pasa uygulanacak kuvvet alıcıya olan mesafenize bağlıdır.
Pasınız doğal hale gelene kadar pas üzerinde çalışın her gün çeşitli mesafelerden pas çalışmaları yapın.Sabit pas pozisyonundan pas vermeyi öğrendikten sonra dripling sonrası hareketliyken pas çalışmaları uygulayın.Hareket halinde pas vermek özellikle tek hamlede topu yakalamak ve topu alıcıya doğru şekilde göndermek önemlidir.
TEMEL NOKTALAR
Pasın başlangıcında top göğüs hizasında vücuda yakın tutulur.Dirsekler vücuda hemen hemen yapışıktır.
Parmaklar topun yanında yaygın olara ve başparmaklar topun arkasında birbirini gösterecek şekilde tutulur.
Pası başlatmak için hedefe doğru bir adım atılır.Vücut ağırlığı arka bacaktan ön bacağa aktarılır.
Kollar göğüsten hedefe doğru uzatılır.
Bilekler başparmak zemini ve avuç içleri dışarıyı gösterecek şekilde dışarıya doğru bükülür.

Ben Tarih Yazdırırım !!!
Alt 20 Ağustos 2010, 11:18   #7 (permalink)
Uzman

Standart Başüstü Pas

Genelde iç ve dış oyuncuların pası alması ve set hücumu sırasında topun çevrilmesi amacıyla kullanılır.Bu pas şekli forvet oyuncuları tarafından sıkça kullanılmaktadır.
Pasın atılışı şöyledir top baş üzerinde tutulurken vücut dengeli ve rahat olmalıdır.Oyuncunun dirsekleri hafif bükülüdür pas el bileğinin ve kolun öne ileri uzanması ile elden çıkarılır Dikkat edilmesi gereken diğer bir noktada Kolların öne ileri uzanması ve bileğin yana aşağıya düşürülmesidir.
Bu pas en iyi 7-10 m mesafelere atılır.Buna rağmen bazı oyuncular sahayı çapraz gecen uzun baş üstü paslar atmayı severler buda antrenörleri çılgına çevirir.Baş üstü pasta topu atacağınız mesafe uzadıkça kontrolünüz bir o kadar azalacaktır.
Eğer pivot bölgesindeki arkadaşınıza bu pası atacaksanız. Takım arkadaşınız bir yada iki eliyle topu nereye atmanız gerektiğini size göstermelidir.
TEMEL NOKTALAR
Top iki elle sıkıca tutulmalı ve parmaklar topun üzerinde yaygın olarak yerleştirilmelidir.Başparmaklar topun altında birbirine bakacak şekilde tutulur.
Top baş üstünün hemen önünde tutulur.Bilekler esnek ve yumuşak olmalıdır.
Top elden çıkarılırken bilek ve dirsekler öne doğru uzatılır.
Pası alacak oyuncunun omuz hizası hedeflenir.

Ben Tarih Yazdırırım !!!
Alt 20 Ağustos 2010, 11:19   #8 (permalink)
Uzman

Standart Baunce Pas (Sektirme Pas)

Bu pas şekli genelde baskılı savunmalarda pivot oyuncularını aktif olarak oyuna katılmalarında ya hızlı hücum sırasında potaya doğru topsuz dalış yapan oyunculara topun aktarılmasında kullanılır.
Pas tekniği göğüs pasta olduğu gibidir.Topun yere değdikten sonra sürtünmeden hız kaybedeceği için göğüs pasa oranla daha sert atılmalıdır.Bu yüzdende oyuncu vücut ağırlık merkezini daha aşağıya çekmelidir.Genellikle topu siz ve alıcı arasındaki mesafenin 3/2 sine atmalısınız.Sektirme pası takım arkadaşımızın bel seviyesinin hafif üstüne ulaşmasını isteriz.
Ne zaman sektirme ne zaman göğüs pası kullanmalısınız ? Savunma oyuncusu topu durduramayacak pozisyondaysa göğüs pası daha mantıklıdır. Hesaba katılacak diğer faktörler Rakibiniz adam adamamı yoksa alan savunmasımı yapıyor Eğer adam adamaysa topu atacağınız arkadaşınız ne kadar yakından savunuluyor.Her zaman savunma oyuncusundan uzakta pas vermeye çalışın.savunma oyuncusunuz kolları nerde yukarıdaysa ise sektirme aşağıda ise göğüs pası daha iyi secim olacaktır.
TEMEL NOKTALAR
Parmaklar topun yanında yaygın olarak tutulur. başparmaklar topun arkasındadır.Top göğüsle karın arasında tutulur.
Kollar ileri ve zemine doğru topun zenine atılacağı yere doğru uzatılır.
Pas verirken öne doğru bir adım atılır ve ağırlık aradaki ayaktan ön deki ayağa aktarılır.
Top elden çıktıktan sonra kollar topu takip etmek için ileri doğru uzatılır.
Sıçratarak pas pası alacak oyuncunun topu karın hizasında yakalayacağı şekilde atılmalıdır.

Parmaklar topun yanında yaygın olarak tutulur. başparmaklar topun arkasındadır.Top göğüsle karın arasında tutulur.
Kollar ileri ve zemine doğru topun zenine atılacağı yere doğru uzatılır.
Pas verirken öne doğru bir adım atılır ve ağırlık aradaki ayaktan ön deki ayağa aktarılır.
Top elden çıktıktan sonra kollar topu takip etmek için ileri doğru uzatılır.
Sıçratarak pas pası alacak oyuncunun topu karın hizasında yakalayacağı şekilde atılmalıdır.

Ben Tarih Yazdırırım !!!
Alt 20 Ağustos 2010, 11:19   #9 (permalink)
Uzman

Standart Alttan Pas

Alttan Pas
Özellikle pivot oyuncuları tarafından yakın mesafelerde kullanılan bir pas çeşididir. Top,
alttan her iki elle yakından eşe aktarılır. Özellikle çapraz dalışlarda(criss-cross), ikili
oyunlarda, pivot üzerinden topsuz dalışlarda bu pas çok geçerlidir.

Ben Tarih Yazdırırım !!!
Alt 20 Ağustos 2010, 11:20   #10 (permalink)
Uzman

Standart Hand off Pas

Hand off Pas
Vücudun ve topun duruşu çift el ile elden ele pasda olduğu gibidir. Farkı, pasın tek el ile verilmesidir.
El topun altında ve tartar şekildedir. Parmaklar açık ve müm*kün olduğu kadar topu kavrar. El bileği düz ve sağlam durur. Pası yumuşak bir hareketle verir. Kol topun arkasından uzanır. Bu sı*rada vücut pasın verildiği yöne doğru eğilir. Pas istenen yöne ve*rilebilir. Genellikle pas verilen yöne doğru adım alınır.

Ben Tarih Yazdırırım !!!

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil