Zurnachat.Com forum, zurna, chat, sohbet, arkadaş, sesli, canlı, bedava, site  

Go Back   Zurnachat.Com forum, zurna, chat, sohbet, arkadaş, sesli, canlı, bedava, site > Kültür ve Sanat > Resim

Submit Thread >  Add to Tagza.com: Social Bookmarking site Submit to AddThisTo Submit to Digg Submit to Reddit Submit to Furl Submit to Del.icio.us Submit to Google Submit to Yahoo! This Submit to Technorati Submit to StumbleUpon Submit to Spurl Submit to Netscape  < Submit Thread

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 26 Mart 2008, 11:55   #1 (permalink)
Uzman

Standart İstanbul Boğazdaki Yalılar - Yalı Resimleri

Abut Efendi Yalısı

Üslubu: Neo-klâsik
İnşa Tarihi: XIX yüzyıl ortası. (1984-89 yılları arasında esaslı bir şekilde tamir görmüş ve mülkiyet değiştirmiştir.)
Mimarı: Karabet Amıra Balyan (1800-1866)
Yüzölçümü: Yalı:270 m2 Bahçesi: 1130 m2

Ahmet Fethi Paşa Yalısı

Üsluûb: Geleneksel
İnşa tarihi : İlk binası XVIII. Yüzyıl sonu; XIX. Yüzyıl başlarında yenilenmiştir.
(S.Hakkı Eldem, Eski Türk Evleri Plan Tipleri/DGSA, s.186)
Yüzölçümü: Binası 650 m2, 20 oda, 2 mutfak, 7 hol/koridor/antre, 6 sofa, 1 taşlık,
1 hela, 3 banyo, 2 yüklük, 1 hamam, 3 ofis. Arsası 1800 m2

Ahmet Afif Paşa Yalısı

İnşası: XX. yüzyıl başı (yaklaşık olarak 1910)
(Yalının ilk sahibi Ferendiz hanım olunca, binanın yapılışı 120 yıla çıkmakta: fakat art-nouveau üslubu İstanbul'a 1900'lerde geldiğine ve mimar Vallaury 1900-1910 yılları arasında yalıyı inşa ettiğine göre 85 yıla; fakat Barok karakterleriyle de XVIII. yüzyıl ortasına inmektedir.)
Mimarı: Vallaury
Üslubu: Eklektik (ahşap bağdadî).

Ahmet (Marki) Necip Bey Yalısı

Üslubu : Neo-Mauresque (eklektik Kuzey Afrika üslubuna benzetilerek İslâmi bir dekorasyon görüntüsü arzusu).
Yapı Tarzı : Ahşap / bağdadî
İnşa tarihi : XIX.yüzyıl sonu
Mimarı : İtalyan
Yüzölçümü: Arsası: 2.400 m2 Binası: 700 m

Edip Efendi Yalısı

Üslubu: Neo-Klasik/ampir karışımı. Pencere pervazlarında barok süslemeler var. XIX, yüzyıl yapı tarzını koruyordu.
İnşa tarihi: XIX. yüzyıl başı. (Aslı 1753)
Harem ve selamlık bölümlerinden oluşuyor, (çok harap durumda olduğu için, yeni malikleri tarafından 1984-87 yıllarında Harem bölümü yeniden inşa edilmiştir.)
Yüzölçümü: Selâmlık Binası 550 m2. Arsası 1000 m2.
Harem Binası 650 m2. Arsası 963 m2.
Toplam Binası -1200 m2. Arsası 1963 m2. Oda, salon, sofa adedi: 23 oda, 3 salon, 2 taşlık, 2 büyük sofa, 3 hela.
Tavan yükseklikleri: 4.5 m / asma kati: 2m.

Halil Ethem Paşa Yalısı

Üslubu : Neo-klasik/Neobarok, duvarları (ahşap/bağdadi) idi.
İnşa tarihi : XIX.yüzyıl ikinci yarısı. (Harem/selamlık; çift merdivenli)
Yüz ölçümü: 405 m2.
(Yeni sahipleri tarafından, 1988-89-90 yıllarında, duvarları betona dönüştürüldü. Duvarların dış yüzleri yine ahşap kaplandı.)

Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı

Üslubu : Ahşap/bağdadî
İnşası : İlk bina XVIII yüzyıl sonu; Bugünkü bina XIX. yüzyıl ilk yarısı
Ön cephesi çürümüş olduğundan 1978 yılı yazında Taç Vakfı'nın teknik
sorumluluğunda yenilenmiştir. Rıhtımı da yenidir.
Yerleşim alanı : Arsası 1.330 m2 Bina tabnı 375 m2 Kargir mutfak 25 m2

Huber Malikanesi - Cumhurbaşkanlığı Yazlığı

Üslubu: Art-nouveau (duvarları kârgir. içi ahşap-bağdadî).
İnşası : XIX. yüzyıl sonu.
Bahçesinin yüzölçümü: 34.046 m2. (çam ağaçları önemli)
Binası : 3 kat, 10 oda, 2 sofa, 3 hela.

Kadri Paşa Yalısı

Üslubu: Bozulmuş ahşap / bağdadî.
İnşa tarihi: XVIII. yüzyılın son çeyreği,
Müzdan Kunttav ve Cabir Vada'ya göre;
XIX.yüzyıl ortası, Feridun Dirimtekin'e göre
Arsası: 864 m2. Binası: 230 m2.
Oda, sofa (v.s.) sayısı:
Birinci kat: 3 oda. 1 sofa, 1 tuvalet (alaturka), 1 mutfak, (yeni, sofadan bozma), 1 sandık odası.
İkinci kat: 5 oda, 1 sofa, 1 mutfak (yeni), 1 tuvalet (alaturka).

Kont Ostrorog Yalısı

İnşa tarihi : XIX. yüzyıl başı.
(Sedat Hakkı Eldem ve Behçet Ünsal da aynı görüştedir.)
Üslûbu : Neo-klâsik espride olmakla beraber açık bir üslûp göstermiyor.
Yüzölçümü: 38 x 18 m.= 684 m2.

Ben Atatürk Kızıyım Beni Anlamayanı Bilim Bile Anlamaz Cünkü Ben Atatürk Kızıyım & Osmanlı Torunuyum
Ben Tarih Yazdırırım !!!
Gizem isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
zurna, chat, sohbet, hemen, bağlan,
Zurnachat Tıkla Sohbet-Chat 'e Başla
Alt 26 Mart 2008, 11:57   #2 (permalink)
Uzman

İstanbul ili Sarıyer ilçesi Yeniköy’de bulunan bu yalı, Sara Sultan tarafından ikiz kızları için Mimar Raimondo d’Aronco’ya 1906 yılında yaptırılmıştır.

Yalı Art-Nouva üslubunda dikdörtgen planlı ve üç katlı bir yapıdır. Birbirine bitişik ve kapılarla birbirleri ile bağlantı kurulan simetrik planda bir yapıdır. Yapının dış cephesindeki pencereleri ikiz ve üçüz şekillerde birbirlerinden farklı üsluplarda yapılmıştır. Yalının iki köşesi orta bölümlerden daha yüksek olup, kule görünümlüdür.

Yalı denize yönelik geniş bir salon ve bunun iki yanındaki odalardan meydana gelmiştir. İkinci kattaki köşe bloklar art-nouva üslubunda bir kemerle sınırlanan balkonlara sahiptir. Zemin kat balkonları rıhtımın hemen üzerindedir. Üçüncü katta denize yönelik pencerenin önüne küçük birer balkon yerleştirilmiştir. Yapının iç mimarisinde simetri egemen olmasına rağmen dış cephesinde simetriden pencere ve balkonlar nedeni ile yer yer kaçınılmıştır.

Yalının güney yarısı Faik Kurtoğlu tarafından, kuzey yarısı da Bekir Sıtkı Oyal tarafından satın alınmış, 1967 yılında da İsmet Okur’a satılmıştır.

İstanbul ili Sarıyer ilçesi, Yeniköy ile İstinye arasında bulunan bu yalı XIX. yüzyılın sonlarında yapılmıştır. Kimin tarafından yaptırıldığı kesin olarak bilinmemekle beraber Faik Bey Yalısı ismi ile tanınmaktadır.

Yalı zemin, çatı katı ve iki kattan meydana gelmiştir. Dikdörtgen planlı yalıda denize yönelik orta salonun etrafında odalar sıralanmıştır. Alt ve çatı katının cephe görünümleri diğer iki kattan farklıdır.

Zemin kat pencereleri denize yönelik sekiz adet olup, bunlar diğer katlara oranla küçük tutulmuştur. İki ve üçüncü katın pencereleri tüm cepheyi kaplamakta olup, dikdörtgen şekilde, hafif yuvarlak kemerlidir. Çatı katının pencereler altı adet olup bunlar dikdörtgen sövelidir. Ortadaki iki pencere bir balkon içerisine alınmıştır. Bu balkon yalının denize yönelik tek balkonudur.

Plan düzeni yapılışından sonra değişikliğe uğramıştır. Orijinal yapının da denize yönelik büyük bir salon bulunmakta, odalar da bu salonun çevresinde sıralanmıştı.

Ben Atatürk Kızıyım Beni Anlamayanı Bilim Bile Anlamaz Cünkü Ben Atatürk Kızıyım & Osmanlı Torunuyum
Ben Tarih Yazdırırım !!!
Alt 26 Mart 2008, 12:07   #3 (permalink)
Uzman

Ben Tarih Yazdırırım !!!
Alt 26 Mart 2008, 12:08   #4 (permalink)
Uzman

istanbul boğazındaki yalılar

Adile Sultan Sarayı; 1856 yılında Sarkis Balyan tarafından Sultan Abdülaziz için kız kardeşine bi armağan olarak yapılmıştır.1916 dan itibaren Kandilli Kız lisesi olarak kullanılmış 1986 yılında yangında harap olmuştur.Şuan Sabancıların elinde restore edilmeyi beklemektedir.

Ahmet Afif Paşa / Misbah Muhayyeş / Kemal Uzan Yalısı: 1910 yılında yaptırılmış Yalının ilk sahibi Koca Reşit Paşa'nın kızı Ferendiz Hanımdır.İkinci sahibi (devrinde iaşe işlerine bakan) Refia Sultan’ın eşi (Beyrutlu) Levazım Dairesi reisi Ahmet Afif Paşa'dır. "XIX. yüzyılda (Turhan Paşa'nın), Ferik Ahmet Paşa'nın, (Kabuli Paşa'nın), (Faik Bey'in) yalıları bu sahile dizilmişti."Levazım Reisi ve Birinci Ferik Ahmed Afif Paşa (1852-1920) tarafından dönemin
ünlü mimarı Alexandre Vallaury'ye yaptırılmıştır.Setli bahçeden sonra, yalı ve (günümüzde ifraz edilerek ayrı parsel haline dönüşmüş olan) kayıkhanenin yer aldığı rıhtım platformuna inilmektedir. Yalı, bir zemin, iki normal ve bir çatı katı olmak üzere toplam dört katlıdır. Esas girişler sağ ve sol cephelerde düzenlenen üç kollu merdivenler ile sağlanmıştır. Kara tarafında sadece bahçe ile zemin katın bağlantısını sağlayan servis girişleri mevcuttur.şuan yalı Kemal Uzana aittir.

Ali Vafi Köşkü: ilk olarak ermeni bir bankere aitti.1915 yılında Giritli Ali Vafi Köşkü satın aldı.Bir zamanlar bahçesinde para basımhanesi ve suyla çalışan bir asansör varmış! günümüzde kiralanarak kullanılmaktadır.

Bahriyeli Sedat bey yalısı: Neo-Barok tarzda 1900 lerin başında Sedat Bey in dedesi Mustafa Reşit Paşa tarafından yapılımıştı.Manolya yalısı olarak da bilinen yalı 1992 de ışıkoğlu ailesine satılmış.

Azaryan Yalısı: Osmanlı İmparatorluğu nun son günlerinde hem Parlemento da hem de dışişlerinde hizmet yapan Ermeni Bir işadamı olan Manuk Azaryan Efendi tarafından inşaa ettirilmiştir.Günümüzde Vehbi Koç tarafından karısının onuruna kurulan Sadberk Hanım Sanat ve Antika Müzesine ev sahipliği etmektedir.

Ben Tarih Yazdırırım !!!
Alt 26 Mart 2008, 12:10   #5 (permalink)
Uzman

Edip Efendi Yalısı: 1887 de çok beğenilen ve saygı duyulan bir hükümet görevlisi olan Edip Efendi tarafından satın alınmış ama 1 sene sonra ölmüş.

Hasip Paşa Yalısı: 19.YY.nin ikinci yarısında Neo-klasik/Neobarok tarzda inşaa edilmiştir.Türk bilim/sanat hayatında yeri olan bir ailenin günümüze kadar gelebilmiş 150 yıla yaklaşan hatırasını da taşır.Taş hizmet katı üzerine, iki ahşap/bağdadi katı olup; her katta güney ve kuzeyde olmak üzere iki merdiveni, iki büyük sofası, bir büyük sofa/salonu, altı odası, iki tuvalet/ banyosu bulunmaktadır.

Hekimbaşı Yalısı: Hekimbaşı Salih Efendi(1817-1905),1843 yılında Türkiye nin ilk tıp okulundan mezun olmuştu 3 değişik Sultanın doktorluğunu yapmış ve kentteki bütün tıbbi kuruluşları denetlemiş Botanik meraklısı olduğundan bir güle onun adı verilmiş.Soyundan gelenler hala yalıda yaşamaktadırlar.

Kıbrıslı Yalısı: 64 metrelik bir sahile sahiptir.18,yy.de yapılmıştır.Doğu salonunun zemini taşlardan yapılmış mozaiklerdendir ve ortasında mermer bir fıskiye vardır.Kıbrıslı Mehmet Emin Paşa,dürüst ve yetenekli bir devlet adamıymış.3 değişik Sultana sadrazamlık ve Rusya büyükelçiliği yapmış.Yalıyı 1840 yılında satın almıştır ve ozamandan beri aynı ailede kalmıştır.Boğazın en eski ve sürekli oturulan yalısıdır.Bu yalı Piyer Loti ve Yahya Kemal gibi yazarların çok sevdiği bi toplantı yeriydi ve Iraklı Kral Faysal ve Fransız Prensesi Eugenie gibi ünlüleri ağırlamıştır.

Komodor Remzi Bey Yalısı: 1917 yılında yaptırılmış ve General Mümtaz Aktay Paşa ya satılımıştı.1972 yılında Erdal İnönü tarafından satın alınmıştır

Kont Ostrorog Yalısı: Polanya doğumlu,şeriat hukukunun batılı uzmanı Osmanlının Hukuk danışmanı Leon Ostrorog burayı 1904 yılında satın almış.karısı önd gelen levanten ailelerden birinin kızıydı.Ostrorogun kişisel eşyaları ve kitapları hala burda sergilenmektedir.

Ben Tarih Yazdırırım !!!
Alt 26 Mart 2008, 12:11   #6 (permalink)
Uzman

RE: istanbul boğazındaki yalılar

Mısır Konsolosluğu: 1902 yılında İtalyan mimar: Raimondo D'Aranco tarafından Hidiv Abbas Hilmi Paşa nın annesi için yazlık bir ev olarak inşaa edilmişti.Günümüzde Mısır Konsolosluğu bürolarını ve personelinin evi olarak kullanılıyorarkadaki koruluk ise Boğaziçi üniv. profesörü Fikret Kortel e ait Kortel korusu var.

Naile Sultan Konağı: sultan 2.Abdülhamid in kızlarından birine ait.Arkadaki korulukta Naile Sultan koruluğu diye geçiyor.

Perili Köşk: Perili Köşk olarak ta bilinen Yusuf Ziya Paşa Köşkü restorasyonu son
zamanlarda bitmiştir.Köşkü sahibi Basri Erdoğan burayı turistik amaçla kullanmak istemektedir.

Recaizade Yalısı 19. yy.ortalarının ünlü yazar ve müzisyeni Mahmut Ekrem Bey e aittir.Bu yalı ve yanındaki iki katlı Kadın Efendi Yalısı süleymangil ailesi tarafından restore edildi.Küçü beyaz pancurlu yalı Melek hanım yalısı olarak bilinen Fazıl Bey Yalısıdır.

Riza Bey Yalısı: Sultan 2.Abdülhamid tarafından yaptırılmıştır.Doktor Osman Yargıcı tarafından restore edilmiştir.

Sadullah Paşa Yalısı : Boğazın en eski ve içi dışı en güzel klasik ahşap yalılardan biridir.Ortadaki oval salondan sekiz küçük odaya geçilen geleneksel Osmanlı yalı mimarisinde yapılmıştır.Yalı Sadullah Paşa nın uzak bi akrabası olan Emel Esine Aittir bir zamanlar Ayşegül Tecimer de kiracı olarak kullanmıştır burayı..günümüzde kiralık olarak
kullanılıyor(en son Ekmek Teknesinin bikaç bölümü içinde kullanıldı)

Tophane Müşiri Zeki Paşa Yalısı: İtalyan Mimar Alexandre Villaury tarafından 20.YY.nin başında yapılmış.son Osmanlı padişahı 2.mehmet in damadı olan Ömer Faruk Efendi tarafından satın alınmıştı.Bugün Baştımar ailesine aittir.

İstanbul Yüzme ihtisas Kulübü: 1972 yılından beri İstanbul Yüzme ihtisas Kulübü olarak kullanılan bu neo klasik yapı ilk olarak Sultan 2.Abdülhamid tarafından 5..murat ın en büyük kızı Hatice Sultan a düğün hediyesi olarak verilmiştir.Ayrıca bir yetimhane ve ilk okul olarak kullanılmıştır.

Zarif Mustafa Paşa Yalısı: Esat Bey yalısı olarak ta bilinen bu yalı 1848 te Mustafa Paşa tarafından satın alınmış ve günümüze kadar aynı ailede kalmıştır.Bir zamanlar Boğazın en büyük binalarındandı,günümüze sadece selamlığı kaldı 1990 ta bir yük gemisi buraya çarptı ama daha sonra restore edildi.

Ben Tarih Yazdırırım !!!
Alt 26 Mart 2008, 12:26   #7 (permalink)
Uzman

MyRose Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

süper yaa boğaz manzaralı ohh emegine saglık gizem
Alt 26 Mart 2008, 12:28   #8 (permalink)
Uzman

MYRrose beğen birini hemen alıyorum sana

Ben Tarih Yazdırırım !!!
Alt 26 Mart 2008, 12:30   #9 (permalink)
Uzman

MyRose Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

Gizem Allahhh bak bu güzel bunu isterim mis gibi yeşill boğaz ayagımın altındaa

Alt 26 Mart 2008, 12:30   #10 (permalink)
Uzman

SELiM_HAN Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

Banada alsana bir tane Onu ben beğenmiştim ama

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil