Zurnachat.Com forum, zurna, chat, sohbet, arkadaş, sesli, canlı, bedava, site  

Go Back   Zurnachat.Com forum, zurna, chat, sohbet, arkadaş, sesli, canlı, bedava, site > Sohbet-i Divan > Türkiyem

Submit Thread >  Add to Tagza.com: Social Bookmarking site Submit to AddThisTo Submit to Digg Submit to Reddit Submit to Furl Submit to Del.icio.us Submit to Google Submit to Yahoo! This Submit to Technorati Submit to StumbleUpon Submit to Spurl Submit to Netscape  < Submit Thread

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 08 Haziran 2010, 16:55   #1 (permalink)
Uzman

Standart Güneydoğu Anadolu Bölgesi tarihi eserleri -Güneydoğu Anadolu Bölgesi Turistik Yerleri

Güneydoğu Anadolu Bölgesi tarihi eserleri gezelim-Güneydoğu Anadolu Bölgesi Turistik Yerleri

Yayladalı, Adıyaman ilinin Gerger ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: GERGER - İl: ADIYAMAN

Demografik Bilgiler:

İle Uzaklığı:90 km

İlçeye Uzaklığı:17 km

Rakım: 854 m

Tarihi
Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya
Adıyaman iline 90 km, Gerger ilçesine 17 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 503
1997 487

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Ben Atatürk Kızıyım Beni Anlamayanı Bilim Bile Anlamaz Cünkü Ben Atatürk Kızıyım & Osmanlı Torunuyum
Ben Tarih Yazdırırım !!!
Gizem isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
zurna, chat, sohbet, hemen, bağlan,
Zurnachat Tıkla Sohbet-Chat 'e Başla
Alt 08 Haziran 2010, 16:56   #2 (permalink)
Uzman

Adıyaman Nemrut Dağı
Nemrut Güneydoğu Toroslar üzerinde 2150 metre yüksekliğinde, bulunduğu sahanın en yüksek tepesi üzerine kurulmuş bir tümülüstür. Hakim bir noktada bulunduğu için tüm çevreden net bir şekilde görülmektedir. Nemrut Tepesi, Adıyaman'a 95 km, Kahta'ya ise 60 km uzaklıkta yer almaktadır.

Kommagene krallığına ait tanrı ve kral heykellerinin yer aldığı, Nemrut Tepesi 50 metre yüksekliğinde ve 150 metre çapındadır. Bu tepe 30,000 metre küp hacminde muazzam bir mıcır yığınından oluşturulmuştur. Antik tören yolu tümülüsün çevresini dolanmaktadır. Tanrı kral Antiochos Doğu ile Batının tanrılarını bu tümülüsün çevresine dizmiştir. Bu heykellerin yüksekliği 9-10 metre kadardır. Kralın mezarına tümülüsün altındadır. Gerideki tümülüsün önünde oturan tanrı heykellerinin başları yuvarlanarak terasa düşmüşlerdir.

Öğleden sonra ulaştığımız tümülüsün fotoğraflarını çektikten sonra çok kalabalık bir ziyaretçi topluluğuyla güneşin batışını seyretmeye koyulduk. Manzara tek kelimeyle mükemmel. Biz burnumuzun dibindeki bu güzellikleri görmeye gelmezken etrafımızda çok farklı ülkelerden gelen onlarca turist manzaranın keyfini çıkartıyorlardı.

Ben Atatürk Kızıyım Beni Anlamayanı Bilim Bile Anlamaz Cünkü Ben Atatürk Kızıyım & Osmanlı Torunuyum
Ben Tarih Yazdırırım !!!
Alt 08 Haziran 2010, 16:58   #3 (permalink)
Uzman

Standart Batman Yöresel Giysiler

Yöresel Giysiler
KADIN GİYSİLERİ1. BAŞA GİYİLENLER : Kofi, Temezzi ve tülbent
2. SIRTA GİYİLENLER : Fistan, şalvar, ( İç donu ) Kuşak ve yelek
3. AYAĞA GİYİLENLER : Yün çorap ve kundura
4. TAKILAR : Dizili altın, gümüş gerdanlık
5. SÜSLER : Sürme ve hızma
6. SAÇ ŞEKİLLERİ : Örgülü saç,

KADIN GİYSİLERİ
1.BAŞA GİYİLENLER
1.1.KOFİ ( PÜSKÜLLÜ ) : Kadınların başına giydikleri, yan tarafları örgülü siyah saçaklı, saçaklar yanlardan sarkık ve serbest biçimdeki kadın başlığı, kadın boynuna olduğundan biraz daha uzun göstermesi bakımından önemlidir. Kofinin ön yüzeyi sarı altınlarla süslenir.
1.2.TÜLBENT ( TERHİ – ÇARİK ) : Beyaz renkli, etrafı çeşitli renklerle, boncuk oyalı, ( yaşlı, dul ve yaslı kadın tülbendi sadedir. )
2.SIRTA GİYİLENLER
2.1.FİSTAN ( KIRAS ) : Siyah zemin üzerine, parlak desenli, işlemeli, kadife kumaş, belde küçük pililidir. Bol kollu, büzgüllü, manşetlidir. Ensede üç düğmeli ve sıfır yakalıdır.
2.2.ŞALVAR ( DERPİ ) : Basma renkli, paçaları lastiklidir.
2.3.YELEK : Kırmızı renkli, süvet kumaştan yapılmış, kenarları sarı işlemelidir.
2.4.KUŞAK : İpek kumaştan yapılmış, selemontte denilir. Sarı renklidir.
3.AYAĞA GİYİLENLER
3.1.ÇORAP ( GORE ) : Yünden örme, düz veya işlemelidir.
3.2. KUNDURA : Siyah renkli olup, poçiksizdir

ERKEK GİYSİLERİ1. BAŞA GİYİLENLER :Siyah püskülü agal.
2. SIRTA GİYİLENLER : Gömlek,yelek kuşak ve şalvar
3. AYAĞA GİYİLENLER : Yün çorap ve kundura
4. TAKILAR : Köstet ve pazubent

1.BAŞA GİYİLENLER
1.1 AGAL üz siyah veya siyah beyaz karışımlı ve püsküllüdür. Yün kumaştan yapılmıştır.
2. SIRTA GİYİLENLER
2.1.GÖMLEK : Hakim yaka önden üç düğmeli veya boydan da düğmeli olabilir.
Sarı kırmızı renkler hakimdir. Celok veya kurtek adı da verilir. Kolları uzun ve bileği manşetlidir.
2.2. YELEK : Siyah ve gri kumaştan yapılır. Geniş yakalıdır. Sırtı astarlı ve tokalıdır. En az beş düğmeli ve iki ceplidir.
2.3. KUŞAK : İpek kumaştan yapılır. Renkli ve geniştir.
2.4. ŞALVAR : Siyah veya gri renkli kumaştan yapılır. Ağı boldur. Bele uçkurla bağlanır. Paça dizden aşağı dardır.
3. AYAĞA GİYİLENLER
3.1 ÇORAP ( GORE ) : Yünden örme, düz veya işlemelidir.
3.2. KUNDURA : Siyah renkli olup, poçiksizdir.

KADIN GİYİM KUŞAMI
BAŞ
A- GİYİLENLER: AYNALI KOFU, TUNÇ VE TEMEZİ (POŞU) SAÇ ÖRGÜLERİ.
B-ÖRTÜLENLER:LAÇIK (LEÇEK YADA TÜLBENT), ĞELİ (BÜYÜK NAKIŞLI POŞU)
C- GENELLİKLE KULLANILAN RENKLER VE BİÇİM: RENKLER SERBEST OLARAK KULLANILABİLİR.AYNALI KOFU KULLANILDIĞI ZAMAN POŞULAR KOFU ETRAFINA BAĞLANIR, TÜLBENT BAŞA ÖRTÜLDÜKTEN SONRA , ÜÇ (3) RENK POŞU BİRİ SAĞA, BİRİ SOLA BİRDE ARKAYA GELECEK ŞEKİLDE BAĞLANIR.
BU BAZEN İKİ (2) RENK; OLARAK; BİRİ SAĞA BİRİ SOLA GELECEK ŞEKİLDE DE BAĞLANIR.
GELİNLERDE BUNLAR ÜZERİNE ĞELİ DE BAĞLANIR.
BEDEN
A- İÇ GİYİM: ASİU KIRAS(GECELİK),
HEVAL KIRAS FİSTAN ÇIKARILDIĞINDA KULLANILIR.
ALT: DERPE (ŞALVAR) GENELLİKLE BASMA VİSKONT KEŞMER, VE PAZENN KUMAŞLARDAN YAPILIR.
B-DIŞ GİYİM:YELEK , FİSTAN , PIŞT (PÜSKÜLLÜ KUŞAK) MEZER
AYAK:
GORE (ÇORAP):
DESENLİ OLUP OLMAMASINA KARIŞILMAKSIZIN AÇIK RENK OLMASI TERCİH OLUNUR.
ÖZELLİKLE BÖLGE KÜLTÜRÜNDEN VE YAŞAM TARZINDAN DOLAYI YÜN OLMASI GEREKMEKTEDİR.
ŞEKAL (AYAKKABI):
AYAKKABIDA RENK : GENELLİKLE SİYAH YADA BEYAZ OLARAK TERCİH EDİLİR.
(KIYAFET RENGİNE UYGUN OLMAK KAYDI İLE)

ERKEK GİYİM KUŞAMI
BAŞ
A- GİYİLENLER: EGAL KOLOS
- GENELLİKLE KULLANILAN RENKLER VE BİÇİM: RENKLER SERBEST OLARAK KULLANILABİLİR.
BEDEN:
ÜST:
İŞLİK: GÖMLEK DÜĞMELİ OLUP GENELLİKLE AÇIK RENK TERCİH EDİLİR. GÖMLEKTE YAKA BİSİKLET YAKA DEDİĞİMİZ YUVARLAK YAKADIR.
YELEK: DÜĞMELİ OLUP YANLARDAN İKİ CEPLİDİR.
SAĞ KOLDA MEZER (MUSKANI N KONDUĞU DERİ CÜZDAN)YANİ NUSAK BULUNUR
AKSESUAR OLARARK KÖSTEKLİ SAAT KULLANILIR.
ALT:
- ŞALVAR: BELDEN BÜZMELİ, BACAK VE BALDIR BÖLÜMLERİ GENİŞ AYAK BİLEĞİNİ İYİCE KAVRAYACAK ŞEKİLDE DİKİLİR.
RENK KULLANIMI SERBEST OLDUĞU HALDE GENELLİKLE RENK SİYAH VE GRİDİR.
AYAK:
GORE (ÇORAP): DESENSİZ VE AÇIK RENK OLMASI TERCİH OLUNUR. ÖZELLİKLE BÖLGE KÜLTÜRÜNDEN VE YAŞAM TARZINDAN DOLAYI YÜN OLMASI GEREKMEKTEDİR.
ŞEKAL (AYAKKABI):
RENK : GENELLİKLE SİYAH YADA BEYAZ OLARAK TERCİH EDİLİR.
(KIYAFET RENGİNE UYGUN OLMAK KAYDI İLE)

Ben Tarih Yazdırırım !!!
Alt 08 Haziran 2010, 17:09   #4 (permalink)
Uzman

Standart Batman turistik yerleri

Ben Tarih Yazdırırım !!!
Alt 08 Haziran 2010, 17:12   #5 (permalink)
Uzman

Ben Tarih Yazdırırım !!!
Alt 08 Haziran 2010, 17:18   #6 (permalink)
Uzman

Standart DiyarBakır Turistlik Yerleri

Ben Tarih Yazdırırım !!!
Alt 08 Haziran 2010, 17:18   #7 (permalink)
Uzman

Malabadi Köprüsü – Silvan
Dünyadaki en geniş taş kemerli köprü

DİYARBAKIR’IN TARİHSEL SÜREÇTEKİ ÖNEMİ

Diyarbakır çalkantılı bir tarih yaşamasına rağmen hiçbir dönemde önemini yitirmemiştir. Orta Doğunun ve Kafkasların yegane geçit bölgesi olması, Basra Körfezi ile Uzak Doğu yollarının kesiştiği bir bölgede bulunuşu, ona tarihsel bir işlev kazandırmıştır. Diyarbakır, Hurri Mittanilerce kurulduktan sonra,Arami(Zamani),Asurlular,Urartu, İskitler, Medler, Persler, Makedonya, Selevkoslar,Partlar,Büyük Tigran devri, Romalılar,Sasaniler,Bizanslılar,
Üç Halife Devri, Emeviler, Abbasiler, Şeyhoğulları, Hamdaniler, Büveyhoğulları,Mervaniler,Selçuklular (Anadolu ve Şam Selçukluları) İnaloğulları, Nisanoğulları,Artukiler,Eyyubiler(Meyafarkin Eyyubileri), İlhanlılar,Timur dönemi, Akkoyunlular,Safeviler ve Osmanlılar döneminde, önemli bir çekim merkezi olmuş ve M.Ö.3000 yıllarından günümüze kadar bir çok müdahaleye uğramamaktan kurtulamamıştır.
Nejat SATICI

DİYARBAKIR KALESİ
Ayakta kalan dünyanın en büyük ve en uzun kalesi

DİYARBAKIR KALESİ

Diyarbakır Kalesi’nin ne zaman yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Şehrin doğusunu sınırlandıran Fiskaya isimli sarp kayalığın içkale kesiminin ilk yerleşme yerini oluşturduğu ve küçük çapta bir kalenin Huriler zamanında inşa edildiği sanılmaktadır. Bir kale-şehir olan kent Amidi ,Amida, Amid, Amed, Agustia, Diyar-ı Bekr, Diyarbekir ve Diyarbakır adlarıyla tarihte farklı isimlerle anılmıştır.
349 senesinde Roma imparatoru Constantinus döneminde şehrin etrafı surlarla çevrilmiştir. VI. Yüzyılda Bizans imparatoru Justinianus zamanında güçlendirilerek son şeklini alan Diyarbakır kalesi şehire egemen olan devletler tarafından tamir ve tahkim edilerek günümüze kadar ayakta kalmış ve her devirde önemini korumuştur.
Genel görünümü ile bir kalkan balığını andıran Diyarbakır kalesi Dışkale ve İç kale olarak ikiye ayrılır. İçkalenin içinde ise aynı zamanda Diyarbakır Kalesinin çekirdeğini oluşturan ve Diyarbakırda hüküm süren hükümdar ve yöneticilerinin yaşadığı saraya ait bir kale daha bulunmaktadır. Saraykale,Virantepe veya hemedek diye bilinen bu sarayın kalesine ait Artuki eseri geniş kemerli kapısı içkaleye açılmaktadır.
82 burcu bulunan surların yaklaşık uzunluğu 5.5 km.dir. Burçlar iki katlıdır. Surların yüksekliği 8-12 metre, duvar kalınlığı 3-5 metre arasında değişmektedir.
Dış kalenin dört yöne açılan 4 ana kapısı vardır. Bunlar kuzeyde Dağkapı (eskiden Harput) Batıda Urfakapı (Deri rum veya Anadolu), güneyde Mardinkapı (Tell kapı), doğuda Yenikapı (Dicle veya Şatt kapısı)dır. Hindibaba ve Tekkapı sonradan açılmıştır.Toplam kapı sayısı 12′dir.
Artuk eseri olan Yedi Kardeş ve Ulu Beden burçları ile Mervani eseri olan Keçi Burcu en çok tanınan burçlar olup Keçi (kıcı) Burcu surlardaki en büyük burçtur.
Diyarbakır kalesi,kale olarak ayakta kalan dünyanın en büyük kalesidir. Surlarının uzunluğu ise Çin seddinden sonra gelir.
Surların bir başka özelliği ise Kitabeler Müzesi olmasıdır. Surlarda tarih sırası ile şu kitabeler yer almaktadır.
Latince Roma (367-375), Grekçe, Bizans (449-528), Arapça Abbasi (909), Mervani (996-1035), Selçuklu (1088-1092), Şam Selçukluları (1093), İnallı (1141), Nisanlı (1154-1183), Artukiler (1188-1208), Eyyubiler (1236-1237), Akkoyunlu (1149-1479) ve Farsça Osmanlı (1525-1527)
Nejat SATICI

Diyarbakır’da Kar
BURASI DİYARBAKIR

Kale olarak dünyanın en büyük ve sağlam kalesi: Diyarbakır kalesi
Dünyada dolgu sistemi ile yapılan tek kale-şehir: Silvan kalesi
Dünyada ilk ekin’in yapıldığı yer: Çayönü
Kapladığı dar alan ve mağara sayısı ile Türkiye’de emsal teşkil eden mağaralar:
Antik Hasun Mağara Şehri
Dünyadaki en geniş taş kemerli köprü:
Malabadi köprüsü
Anadolunun en eski camisi olan İslam aleminin 5.harem-i şerifi:
Diyarbakır-Ulu Camii (Mar Toma Kilisesi)
Nufusuna göre en çok peygamber barındıran ilçe: Eğil
Mekke ve Medine’den sonra en çok sahabenin yattığı kent : Diyarbakır
Dünyada eşi bulunmayan şaheser: Dört ayaklı minare
Anadolunun ilk üniversitelerinden biri olan Zinciriye Medresesi
İkibinyüzyıl önce Tigranokerta adıyla kurulan ve 300 Bin nüfusuyla Helenistik çağın dünyadaki en büyük başkentlerinden biri olan Silvan.
Petrol ve barajlarıyla
Yetiştirdiği: ilim, sanat ve siyaset adamlarıyla
Ürettiği: Kadayıfı , Puşusu, Hasır Bileziği, Karpuzu, Örgü Peyniri ve Meyan Şerbetiyle
burası Diyarbakır.
Nejat SATICI

DİYARBAKIR KALESİ
Mervani eseri Keçi Burcu’nun iç kısmı
Dicle Nehri – Berderipir (Erdebil) Köşkü
ve Diyarbakır Kalesi
Diyarbakır Yemekleri ve Tatlıları

Diyarbakır ve çevresinin tarihi değerlerinin envanterini fotoğraflamak ve sizinle paylaşmak için bu sayfayı oluşturdum.

Fırsat buldukça yeni fotoğraflarla karşınızda olacağım.
Kalesinden, Köprüsüne,
karpuzundan, Kadayıfına kadar
Diyarbekir’in popüler ürünlerini aktarmaya devam edeceğim.
Esen kalın
Nejat SATICI

Silvan Evleri

Ben Tarih Yazdırırım !!!
Alt 08 Haziran 2010, 17:30   #8 (permalink)
Uzman

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Tarihi ve Turistik Yerleri
Doğu Anadolu ve Akdeniz bölgelerine komşu olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi, yaklaşık 75.000 km²lik yüzölçümüyle Türkiye?nin toplam alanının %9.7?sini kaplar. Ayrıca Suriye ve Irak ile sınırı vardır. Bölgenin nüfusu, 2000 Yılı Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre 6 milyon 608 bin 619?dur. Nüfusun 4 milyon 143 bin 136?sı kentlerde, 2 milyon 465 bin 483?ü köylerdedir. Yıllık nüfus artış hızı binde 24.79 ile Marmara Bölgesi?nden sonra en fazla olan bölgedir.
Bölgenin kaderini değiştiren GAP kapsamında, bazı ovalarda sulu tarıma geçilmiş ve sanayi bitkileri ekimine hız verilmiştir. Yörenin en kaliteli pamuğu burada yetişmektedir. Petrol, bölgenin en önemli yeraltı zenginliğidir. Raman, Garzan ve Kahta çevresinde üretilen ham petrolün bir bölümü, bölgenin en önemli sanayi kuruluşlarından olan Batman Rafinerisi?nde arıtılır.

Arkeoloji Müzesi GAZİANTEP

Güneydoğu Anadolu Bölgesi?nin sanayi yönünden en önemli ili Gaziantep?tir. Tekstil, makine ve gıda sanayii oldukça gelişmiştir. Diyarbakır, Mardin ve Şanlı urfa?da ise çimento, gıda, madeni eşya ve tarım aletleri gibi sanayi kolları ağırlıktadır.

Gaziantep işi örgü el sanatları
Geçmişi Günümüze Taşıyan Gaziantep. Verimli topraklar üzerinde kurulmuş olan Gaziantep ili, tarımsal zenginliklerinin yanı sıra bölgenin en önemli sanayi ve kültür merkezidir. Kent içi, zengin bir tarihin ürünü olan mimarlık eserleriyle süslüdür. Kurtuluş Savaşı sırasında Fransız işgaline karşı mücadele veren ve şehre ?Gazi? ünvanını kazandıran şehitler adına dikilmiş Şehitler Abidesi, görülmeye değer güzelliktedir. Kent merkezinde bulunan Kendirli Kilisesi ise 84 yıl önce, Fransız işgalinin hüküm sürdüğü sırada yapılmış olan bir Katolik kilisesidir.
Fırat Nehri?nin Türkiye ve Suriye sınırıyla birleştiği yerde bulunan Kargamış, Geç Hititlerin başkentliğini yapmış önemli bir tarihi merkezdir. Diğer önemli bir Hitit kenti de İslahiye yakınlarındaki Yesemek?tir. M.Ö. 1200800 yılları arasında açık hava heykel yapım atölyesi olarak kullanılan kent, aynı zamanda Anadolu?nun en eski taş ocakları ndan biridir. Bugün çevrede 200 adet Hitit heykeli bulunmaktadır.
Nizip ilçesine 10 km. uzaklıkta bulunan Belkıs (Zeugma) ise geçmişte önemli bir Roma kenti idi. O dönemde özellikle Roma binalarının zeminlerinde yer alan mozaikleriyle ünlü olan kent, görülmeye değer güzelliktedir.

Yesemek Açık Hava Müzesi GAZİANTEP
9000 Yıl Öncesine Dayanan Eski Bir Tarih. Şanlıurfa, tarihi geçmişi 9000 yıl öncesine dayanan bir müze şehridir. Müslümanlığın, Museviliğin ve Hıristiyanlığın büyükbabası olan Hz. İbrahim?in doğduğu, Hz. Eyyüb?ün yaşadığı, Hz. İsa?nın ise kutsadığı Şanlıurfa; Türkiye?nin en kutsal kentidir.
Balıklı Göl, Şanlıurfa?nın en önemli tarihi ve turistik köşelerinden biridir. İnanışa göre; yöre Kralı Nemrut, İbrahim Peygamber?i burada yakılan büyük bir ateşin içine attırmış ve ateşin içinden çıkan su, Hz. İbrahim?i yanmaktan kurtarmıştır. Su, bugünkü göle; ateşteki odun parçaları ise göl içindeki balıklara dönüşmüştür. İçinde yüzlerce sazan balığının yaşadığı gölün çevresinde Halil Rahman ve Rızvaniye camileri ile çeşitli dinlenme tesisleri vardır. Balıklı Göl’ün doğu tarafındaki Mevlid Halil Camii?nin avlusunda İbrahim Peygamber?in doğduğu mağara bulunur. Bu kutsal alanın güneyinde ise batıdoğu doğrultusunda uzanan Şanlıurfa Kalesi yer alır.

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 720x588 and weights 300KB.
Balıklıgöl ŞANLIURFA
Kutsal kitaplarda yazılanlara göre, İbrahim Peygamber Şanlıurfa?dan güneye doğru göç ederken, Harran?da konaklamıştır. İbrahim Peygamber?in babası Terah burada hayata veda etmiştir. Ayrıca bir inanışa göre; Hz. Musa, Hz. İsa ve Hz. Muhammed?in soyunun temelleri Harran?da atılmıştır. Tarihi bir kent olan Harran çevresinde, Mezopotamya?da kurulmuş olan çeşitli uygarlıkların izleri görülebilir. Geçmişte ilk İslam üniversitesinin bulunduğu önemli bir kültür merkezi olan kentteki en ilginç eser, İslami çağdan kalma 40 metrelik Rasat Kulesi kalıntısıdır.
Nemrut Dağı Eteklerindeki Şehir. Tarihin en eski uygarlıklarının beşiği olan Adıyaman, ülkenin turizm yönünden en önemli illerindendir. Özellikle Kahta bölgesindeki Nemrut Dağı?nda bulunan anıt mezar, tapınak ve kral heykelleri turistlerin yoğun ilgisini çeker.
Adıyaman ili toprakları üzerinde kurulan Kommagene Devleti?nin (M.Ö. 1. yüzyıl) sanata hayranlığı ile tanınan Kralı I. Antiokhus; kendi mezarının anıtsal güzellikteki Nemrut Dağı?nın zirvesinde bulunmasına karar vermiştir.
Dağın zirvesinde bulunan I. Antiokhus?un anıt mezarı; doğu, batı ve kuzeyde sert kayalara oyulmuş teras biçimindeki üç kutsal alan ile çevrilidir. Doğu terasta sırasıyla; Sanat Tanrısı Apollo, Bereket Tanrıçası Tyche (Fortuna), Gökyüzü Tanrısı Zeus, Kuvvet Tanrısı Herkül, Kral Antiokhus ile kartal ve aslan heykelleri yer almaktadır. Nemrut Dağı, özellikle batı terasında gün batımında eşsiz bir pastoral güzelliğe bürünüp, ziyaretçilere yaşam boyu unutamayacakları anlar yaşatır. Dağa çıkış için en uygun dönem, 15 Mayıs15 Ekim günleri arasıdır.
Eskiyle Yeninin Buluştuğu Kent: Diyarbakır. Tarihi surlar, Roma İmparatoru Constantinus tarafından yaptırılmıştır. Ulu Camii, önceleri Aziz Thomas Kilisesi iken sonradan camiye çevrilmiştir. Kentte bulunan Meryem Ana Kilisesi ise M.S. 3. yüzyıldan kalma eski bir kilisedir. Cumhuriyet döneminin ünlü şairlerinden Cahit Sıtkı Tarancı ve büyük Türk düşünürü Ziya Gökalp?in doğdukları evler de müze haline getirilmiştir.

Nemrut ADIYAMAN
Diyarbakır?ın folk sanatı çok zengindir. Karacadağ eteklerinde dokunan kilim, heybe, çorap ve keçelerde işlenen motifler ve renkler göz alıcıdır. Davul ve zurna eşliğinde oynanan Delilo, Halay, Çaçan ve Çepik adlı halk dansları ilgi çekicidir. Kentte ayrıca kuyumculuk, bakırcılık ve ipekçilik de gelişmiştir. Kentin asıl sembolü ise ağırlıkları 75 kg?a varan karpuzlardır.

Müze haline getirilen Ziya Gökalp?in evi DİYARBAKIR
Tarih Hazinesi. Mardin, 12. ve 13. yüzyıl Türk mimarisinin doğaya uyum sağlamış örnekleriyle dolu bir müze şehridir. Kentte evlerin dış cepheleri adeta bir mücevher gibi işlenmiştir. Midyat ilçesi, özellikle birbirinden güzel tarihi evleri ve gümüş işçiliği ile tanınır. ?Telkari? denilen geleneksel gümüş işleme sanatı, buradan Türkiye?ye yayılmıştır. Kale, cami ve köprüleriyle ünlü kentteki Mardin Kalesi (M.S. 10. yüzyıl), Ulu Camii (12. yüzyıl), Latifiye Camii (14. yüzyıl) ve Kasımiye Medresesi (15. yüzyıl) görülmeye değer güzelliktedir. Kent çevresinde ilgi çeken yerler arasında Dayrul Zaferan Manastırı da bulunur. Süryanilerin dini merkezi olan manastırın 1600 yıllık bir geçmişi vardır.

Süryani Evi, Midyat MARDİN

Kasımiye Medresesi MARDİN
Kara Altın Yatağı. Batman, Türkiye?nin petrol çıkarılan ve işlenen önemli bir kentidir. Kent çevresinde bulunan en önemli tarihi merkez Hasankeyf?tir. 12. yüzyılda Artukoğulları?nın başkenti olan Hasankeyf, birbirinden güzel yapılarla donatılmıştır. Kale, Dicle Nehri üzerindeki büyük köprü kalıntıları, Ulu Camii ve Zeynel Bey Kümbeti kentin en önemli tarihi zenginlikleridir.
Siirt. Bölgenin en önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden olan Siirt, GAP?la birlikte giderek büyüyen modern bir şehir halini almıştır. Siirt çevresinde en fazla ziyaret edilen yerlerin başında Aydınlar gelir.
Anadolu?nun en ünlü evliyalarından olan İsmail Fakirullah Efendi?nin türbesi, Aydınlar?da bulunur. İlginç mimarisi olan türbenin içinde ayrıca ünlü Türk astronomi bilgini İsmail Hakkı Efendi?nin de türbesi bulunmaktadır. 54 yazılı eseri bulunan İsmail Hakkı Efendi?nin yaptığı çalışmalar ve kullandığı aletler Aydınlar?daki Astronomi Müzesi?nde sergilenmektedir.
Nuh?un şehri. 2.114 m. yüksekliğindeki Cudi Dağı eteklerinde yer alan Şırnak ili çevresinde, tarım ve hayvancılık gelişmiştir. Şehir anlamına gelen ?Şır? ve Nuh anlamına gelen ?Nak? kelimelerinin birleşmesiyle oluşan kentin adı ?Nuh?un Şehri? anlamındadır. Şırnak?tan 45 km. uzaklıkta bulunan Cizre?de ise Nuh Peygamber?e ait olduğu söylenen, Nuh Peygamber Türbesi bulunmaktadır.
B

Ben Tarih Yazdırırım !!!
Alt 08 Haziran 2010, 17:36   #9 (permalink)
SuPeR MoDeRaTöR

turkubaci Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)

güneydoğu anadolu hiç gtmediğim bölgelerimizden biri, gitmeyi çok isterim, ayrıca türküleri uzun havaları harikadır...emeğinize sağlık tşk gizom...
˚ ˛ •˛•˚ */______/~\。˚ ˚ ˛
˚ ˛ •˛• ˚ | 田田 |門| ˚ Evimize Neşe Gelsin ♥
Mutlu Yıllar Size♪♫•*¨*•.¸¸¸¸.•*¨*•♫♪
Yeniyıl♪♫•*¨*•.¸¸ ¸¸.•*¨*•♫♪
Mutlu Yıllar Size♪♫•*¨*•.¸¸¸.•*......¨
*Nice.*Mutlu Yıllara
turkubaci isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)   Alıntı ile Cevapla
Alt 10 Haziran 2010, 22:42   #10 (permalink)
Uzman

Güneydoğu Anadolu Bölgesi tarihi eserleri

Hasan Paşa Hanı (Merkez)

Hasan Paşa Hanı, Diyarbakır Ulu Camisi’nin doğu girişinin karşısında, Gazi Caddesi’nin üzerindedir. Hanın iki kitabesinden öğrenildiğine göre, Diyarbakır’ın Osmanlılar tarafından alınmasından sonra üçüncü vali olan, Sokollu Mehmet Paşa’nın oğlu Vezirzade Hasan Paşa tarafından 1572-1575 yılları arasında yaptırılmıştır.

1612 yılında Diyarbakır’a gelen ve şehri gezen Polonyalı Simeon, seyahatnamesinde han için şunları yazmaktadır:

“ Şehri indikten sonra Hasan Paşa Han’ına indim. Muazzam kargir bir bina olan hanın 500 beygiri barındırabilen yer altında iki büyük ahırı, çok güzel bir havuzu. Üç kat üzerinde bir çok kargir odaları vardır”.

Evliya Çelebi’de bu yapıdan söz etmiş, “Kale misali Hasan Paşa Hanı gayet metin ve müstahkemdir” demiştir.

Hasan Paşa Hanı’nın en çok dikkat çeken yerlerinin başında batı cephesi gelmektedir. Üzerinde kare bir çerçeve içerisine alınmış olan kufi yazılı batı kapısı dışarıya taşkınlık yapmamakta içeriye dönük bir eyvana benzemektedir.Basık kemerli bir kapıdan geçildikten sonra beşik tonozlu bir kısma oradan da avluya çıkılmaktadır. Avlunun ortasında altı sütunlu, bezemesiz bir şadırvan bulunmaktadır.buradaki alt kat odaları sivri kemerlerle avluya açılmaktadır. Buradaki revakların üzeri beşik tonozlarla örtülmüştür. Altı beşik tonozlu dükkanların ikinci katından taşan iki süslü pencereyle dışarıya açılan orta kısım yapıyı tamamlamaktadır. İki renkli taş sıralarının yatay olarak cephelerde kullanılması yapıyı olduğundan da uzun göstermektedir. Han’da dikkat çeken diğer bir yanı da iki katın revaklarında yer alan sütunların birbiri üzerine oturmasına karşılık ikinci katta avluya doğru taşan taş konsolların yer almasıdır. Hasan Paşa Hanı günümüzde

Ben Tarih Yazdırırım !!!

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil